Telemedycyna – dobre praktyki

Telemedycyna to nowatorski sposób świadczenia opieki zdrowotnej i usług medycznych, który łączy telekomunikację, informatykę oraz medycynę. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii zapewniona jest błyskawiczna komunikacja między pacjentem a lekarzem bądź lekarzem a drugim lekarzem w celu prewencji schorzeń oraz chorób, utrzymania dobrego zdrowia i monitoringu opieki zdrowotnej. Telemedycyna umożliwia wysyłanie obrazów w doskonałej jakości, pozwala na wideokonsultacje, ale przede wszystkim na postawienie diagnozy pacjentowi z każdego miejsca na świecie.
Z zainteresowaniem przyglądamy się rozwojowi telemedycyny po zachodniej stronie oceanu i z jak największą dokładnością wprowadzamy na polski rynek sprawdzone w praktyce rozstrzygnięcia. Badania pokazują, że e-wizyta jest znacznie krótsza, zmniejszają się kolejki w obiektach medycznych, przez co lekarze mogą obsłużyć większą ilość pacjentów. Z telemedycyny korzystają już najmłodsi pacjenci ze stanu Montana, gdzie odległość z miejscowości Billings do najbliższego specjalisty neurologa wynosi ponad 800km. Natomiast w stanie Arkansas kobiety po porodzie mogą liczyć na zdalne konsultacje z lekarzami rodzinnymi, pediatrami, położnikami czy neonatologami. W Ameryce ciekawym rozwiązaniem są również kioski medyczne. Ludzie spacerujący po centrach handlowych mogą zmierzyć puls, temperaturę, ciśnienie krwi, ale także zdalnie osłuchać serce, płuca, zbadać skórę oraz wykonać badania laryngologiczne. To na pewno tylko kwestia czasu, aż podobne rozwiązanie pojawi się także w Polsce. (1)

„Badania amerykańskiego rynku telemedycznego, prowadzone przez firmę Ernst & Young (E&Y) wśród lekarzy, wykazały:

Telemedycyna może poprawić jakość i komfort pracy lekarzy. Jedna trzecia ankietowanych lekarzy stwierdziła, że musi podejmować decyzje na podstawie niekompletnych informacji. Wierzą, że dostęp do dokumentacji poprzez urządzenia mobilne będzie mógł pomagać im w podejmowaniu dobrych decyzji, gdyż uzyskają dostęp do bardziej dokładnych danych w czasie rzeczywistym.
Czterdzieści procent ankietowanych lekarzy potwierdziło, że telemedycyna eliminuje od 11% do 30% wizyt w poradni poprzez wykorzystanie technologii mobilnych, takich jak zdalne monitorowanie zdrowia, e-mail lub SMS z pacjentami. Jest to istotne w związku z przewidywanym brakiem wystarczającej liczby lekarzy, który nastąpi w ciągu 20 lat.” (2)

wartość-runku

Według badań GUS-u, Polacy to społeczeństwo starzejące się. Niestety proces ten nie zastopuje, wręcz przeciwnie, jeszcze się pogłębi. Seniorów będzie więcej niż młodzieży. W związku z tym rynek medyczny staje się atrakcyjny pod względem finansowym dla farmaceutów, placówek medycznych i lekarzy specjalistów.

ludność-w-Polsce

Należy podkreślić, że świadomość zdrowotna Polaków z roku na rok rośnie, ale nadal nie jest zadowalająca. Szczególnie widać to na przykładzie mniejszych miejscowości i wsi, w których mieszkańcy ze względu na dużą odległość od lekarza specjalisty, nie wykonują regularnie badań kontrolnych. W przypadku niektórych chorób, jedynie wczesne ich wykrycie jest gwarancją całkowitego wyleczenia. MedGo może mieć znaczny udział w tym procesie, a oferowany przez nas MedGo Cardio MonitorTelerehabilitacjaCare oraz Cloud wspomoże placówki medyczne, gdzie brakuje kardiologa.

Zdajemy sobie sprawę, że prace nad informatyzacją sektora zdrowia to wciąż dużo niewiadomych. Potrzeba konkretnych i szczegółowych rozwiązań, dlatego proponujemy placówkom medycznym innowacyjne produkty z dziedziny telemedycyny, które mogą stać się formą uzupełnienia oferty świadczeń w gabinetach lekarskich. Ponadto, przyniosą realne zyski placówkom zdrowia oraz lekarzom rodzinnym.
1. Źródło: http://www.medexpress.pl/system/e-wizyta/46531/
2. Zespół ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej i Izby Gospodarczej Medycyna Polska. Uwarunkowania Rozwoju Telemedycyny w Polsce. Potrzeby, bariery, korzyści, analiza rynku, rekomendacje.
Raport do pobrania
3. http://www.juniperresearch.com/viewpressrelease.php?pr=285
4. GUS